Odwiedza nas 103 gości oraz 0 użytkowników.

 • Głos Niebylca - kwartalnik

  Pierwszy numer gazety lokalnej „Głosu Niebylca” ukazał się w marcu 1994 roku, powstał z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury i Zarządu Gminy w Niebylcu. Głównym celem powołania czasopisma była dokumentacja i rejestracja wydarzeń kulturalnych, gospodarczych i społecznych.

 • Dni Niebylca

  Dni Gminy Niebylec, organizowane są przez GOK w Niebylcu. Co rok w dniach  6-7 lipca. Zawsze jest kolorowo, wesoło i głośno. Każdy mia okazję znaleźć coś dla siebie i odpocząć od codzienności poprzez rozrywkę.

 • Dożynki Gminne

  Dożynki to wyjątkowe święto dla wszystkich mieszkańców gminy a zwłaszcza dla rolników, którym jesteśmy wdzięczni za trud i wysiłek włożony w coroczne zbiory.

 • Koncert Noworoczny

  W kalendarzu imprez kulturalnych w gminie Niebylec na dobre wpisał się już, organizowany od kilku lat, NOWOROCZNY KONCERT.

 • Kapela Jany

  Kapela "Jany" została założona w 1977 roku przez Wacława Kozłowskiego. W 1985r. został powołany Gminny Ośrodek Kultury, który przejął w części patronat nad kapelą, a jej kierownikiem jest inż. Wiktor Bochenek.

 • Kapela Cajmery

  Kapela Cajmery powstała w 2000 r. W programie repertuarowym posiada przyśpiewki i melodie tradycyjnego folkloru miejskiego jak i kompozycje własne. Kapela  bawi swoim repertuarem na różnych imprezach okolicznościowych, spotkaniach integracyjnych i piknikach.

 • Mażoretki Dżet

  Założycielem zespołu "Mażoretki Dżet" jest tamburmajor orkiestry dętej w Niebylcu Agnieszka Cynar. Zespół działa od 2008 roku. Dziewczęta prezentują układy taneczno - marszowe żonglując i podrzucając pałeczkami mażoretkowymi.

 • Jazz Band

  Zespół "Jazz Band" powstał w 1998 r. i działa w GOK w Niebylcu. W repertuarze posiada standardy jazzu tradycyjnego, ery swingu i transkrypcje muzyki ludowej.

 • Promyczki

  Dziecięcy zespół „PROMYCZKI” działa od 2012 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu. Założycielem i instruktorem choreograficznym jest Agnieszka Cynar.

 • Trijo

  Zespół powstał w 2006 r. i funkcjonuje w ramach Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu, współpracując z Domem Kultury Sokół w Strzyżowie

 • Spojrzenie

  Grupa zawiązała się w marcu 2009 r. Spotkania odbywają się raz w tygodniu w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu. Zespołem opiekuję się Renata Kozdraś.

 • Orkiestra Dęta

  Orkiestra Dęta założona przez księdza Franciszka Murasa. Na początku była to orkiestra parafialna. Obecnie działa przy GOK w Niebylcu.. Orkiestra swoim repertuarem koncertuje podczas świąt kościelnych i państwowych.

Najnowsze artykuły, wstęp - link czytaj więcej cała treść

Niebylec, dnia 15-07-2017 r.

 

DNI GMINY NIEBYLEC 2017

dni dm m

 

Minęła kolejna edycja Dni Gminy Niebylec. Na uczestników czekało dużo atrakcji, a przede wszystkim koncertów w rożnym wydaniu. Na imprezie bawili się nie tylko mieszkańcy gminy Niebylec, ale także tłumnie przyjezdni goście z sąsiednich miejscowości. 

Jedynie pogoda w tych dniach była kapryśna, jednak udało się wszystko sprawnie przeprowadzić do samego końca. Tegoroczne Dni Gminy trwały trzy dni i miały miejsce 30 czerwca oraz 1-2 lipca.

Wydarzeniem inaugurującym obchody był wernisaż wystawy fotografii Jana Macieja Maciucha prof. Wydziału Sztuki UR, artysty, malarza, fotografika, członka honorowego Towarzystwa Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Wystawa nosiła tytuł „Przywołane z pamięci”. Obrazy przypominały różne sceny, momenty z podróży po Bliskim Wschodzie – Izraelu zwanym Ziemią Świętą, która jest ukochanym miejscem samego autora. Tematyka wystawy nawiązywała do historii naszego regionu, Niebylca i okolic. Dopełnieniem wernisażu był wykład prof. dr. hab. Wacław Wierzbieńca z instytutu historii Uniwersytetu Rzeszowskiego na temat religijności w galicyjskim sztetl w małym miasteczku jakim był Niebylec.

Profesor przypomniał o wielokulturowości, współistnieniu na tym terenie różnych narodów: Polaków, Żydów i Ukraińców bowiem Niebylec jest właśnie terenem pogranicza, gdzie przez lata zamieszkiwali przedstawiciele tych narodowości. Ponadto wysłuchaliśmy muzyki klezmerskiej wykonawcą której było Trio Galicyjskie i skosztowaliśmy koszernego jadła, które przygotowało Stowarzyszenie KGW w Niebylcu.

Organizatorem wystawy było TMZN, Wójt Gminy Niebylec oraz Gminny Ośrodek Kultury.

Ponadto w godzinach wieczornych w siłowni Champion odbyły się zawody siłowe w wyciskaniu na ławeczce poziomej.


W sobotę 1 lipca miał miejsce pokaz ratownictwa technicznego w wykonaniu OSP Lutcza i OSP Konieczkowa, a wszystko szczegółowo relacjonował Mirosław Lenart, strażak ochotnik OSP Niebylec.

W dalszej części wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Czeremszyna” z Ukrainy, który przyjechał na zaproszenie wójta gminy Niebylec. Wraz z zespołem przyjechali również: Eugeniusz Dorosz starosta wsi Lipniki, Strzelczysk i Dobuszówki oraz wójt gminy Waszkowice (Ukraina) Mykola Perch.

Zespół zaprezentował tańce tradycyjne ukraińskie, kierownikiem i choreografem zespołu jest Orest Siretskyi.

Następnie bawiliśmy się przy dźwiękach zespołu disco polo Summer Night i Randez -Vous.

Niedzielne popołudnie 2 lipca rozpoczął występ „Czeremszyny”, która gościła u nas dwa dni, zaprezentowała się też lokalna kapela „Jany” tegoroczna jubilatka obchodząca 40- lecie swojej działalności artystycznej.

Kulminacyjnym punktem obchodów święta gminy jest wręczenie Nagród Honorowych Wójta Gminy, które mają na celu wyróżnienie osób, instytucji i organizacji z terenu Gminy Niebylec za ich działania podejmowane na rzecz lokalnej społeczności. W roku bieżącym, przyznano nagrody w następujących kategoriach:
1) Gospodarka
2) Działalność społeczna
3) Służba publiczna
4) Kultura
5) Sport
6) Troska o człowieka
7) Krzewienie tradycji i zwyczajów kulinarnych,
8) Krzewienie tradycji i zwyczajów lokalnych


Jako pierwsze zostały również wręczone 2 nagrody specjalne za całokształt pracy i działalności na rzecz mieszkańców naszej Gminy. Jedna dla ks. Prałata Stanisława Stęchłego, który od ponad 30 lat pracuje w niebyleckiej parafii oraz dla Jana Nowosada, lekarza weterynarii, który od 50 lat pracuje na rzecz rolnictwa i miejscowych rolników.


W kategorii Gospodarka nagrodę „Orła biznesu” otrzymuje firma Neobus Polska Sp z o.o. sp k. Jej właścicielami są bracia Marcin i Paweł Czurczak z Niebylca. Firma od lat prężne działa na rynku transportowym, świadcząc usługi przewozowe na terenie całego kraju, a tym samym rozsławiając region niebylecki. Jest też sponsorem klubu siatkarskiego Neobus Raf-Mar Niebylec.


W kategorii Działalność społeczna, nagrodę otrzymuje Zofia Daszykowska-Dydak. Pani Zofia od lat jest przewodniczącą Koła Związku Emerytów i Rencistów w Niebylcu. Jest inicjatorką i organizatorką wielu imprez o charakterze lokalnym i gminnym. Mieszka w Niebylcu.


W kategorii Służba publiczna, nagrodę otrzymuje Leszek Turoń. Pan Leszek jest radnym Rady Gminy Niebylec nieprzerwanie od 2006 r., a od 2007 r. sołtysem wsi Lutcza. Jako reprezentant i wyraziciel woli mieszkańców z oddaniem zabiega o ich sprawy i interesy. Na co dzień zajmuje się i jest pasjonatem rolnictwa.


W kategorii Działalność kulturalna, nagrodę otrzymuje Kapela Ludowa „Jany”. Kapela w tym roku obchodzi swój jubileusz 40 lecia działalności. Pomimo upływu lat cieszy się ona dużym szacunkiem i uznaniem wśród mieszkańców naszego regionu.


W kategorii Działalność Sportowa, nagrodę otrzymuje Gminny Klub Sportowy „ARAMIX”. Klub od lat uczestniczy w rozgrywkach piłki nożnej, a w tym roku może poszczycić się wielkim sukcesem, awansem do ligi okręgowej.


W kategorii Troska o człowieka, nagrodzono Parafialne Koło Caritas w Połomi, za całokształt pracy społecznej, a w szczególności zaś za pomoc ludziom potrzebującym. Przewodniczącą Koła jest Zofia Gorzynik.


W kategorii Krzewienie tradycji i zwyczajów kulinarnych, nagrodzono Koło Gospodyń Wiejskich w Baryczce. Organizacja poprzez swoją działalność szerzy wśród młodszych mieszkańców gminy, i nie tylko, pamięć o tradycyjnych wartościach i obyczajach. Panie od strony kulinarnej uświetniają lokalne święta i spotkania. Przewodniczącą Koła jest Halina Rozborska.


W kategorii Krzewienie tradycji i zwyczajów lokalnych, nagrodzono Lucynę Podolską. Pani Lucyna to popularyzatorka tradycji regionalnych i zwyczajów ludowych. Czynnie angażuje się z życie społeczne i kulturalne gminy, poprzez opracowywanie przedstawień teatralnych o charakterze ludowym. Jest również czynnym członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Niebyleckiej. W 2015 r. otrzymała z rąk Prezydenta RP odznaczenie Złoty Krzyż Zasług.

Nagrody wręczyli wójt Zbigniew Korab, przewodnicząca Rady Gminy Danuta Lęcznar oraz sekretarz gminy Antoni Chuchla.


Dni Gminy są również okazją do wręczenia nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „O Niebylecki miecz”, którego celem jest sławienie piękna ziemi Niebyleckiej i poszerzanie wiedzy o regionie. W tym dniu nagrody odebrali: Artur Śliwiński, Wiktor Bochenek, Natalia Barańska oraz Gabriela Widłak, a wręczyła je komisja konkursowa wraz z zarządem Towarzystwa Miłośników Ziemi Niebyleckiej.

Po wręczeniu nagród sceną znów zawładnęły zespoły z nurtu muzyki tanecznej, góralski folk oraz polo folk czyli zespół Magik Band z Krynicy Zdroju i gwiazda wieczoru Kordian. Grupa Kordian to pierwsza w Polsce formacja grająca góralskie disco polo! Skład zespołu - Wacław Cieslik, Tomasz Butrym, Anna Nowak i Magdalena Lippa. Wacław Cieślik – piosenkarz, kompozytor i autor tekstów, ukończył PSM im Fryderyka Chopina w Nowym Sączu. Zamiłowanie do muzyki i jego dusza artystyczna przyczyniły się do tego, że w styczniu 2013 roku stał się współzałożycielem i wokalistą zespołu, w którym przyjął pseudonim artystyczny - Kordian Cieślik. Muzycy zasłynęli dzięki przebojowi „Dziewczyna z gór”. Grupa nagrała również teledyski do piosenek „Ja nie jestem milionerem”, „Wina dzban”.

Było również wiele atrakcji towarzyszących: pokaz motocykli żużlowych Mariusza Rygla oraz Łukasza Boska, które były odpalane, był również zabytkowy trabancik, wokół których kręcili się pasjonaci motoryzacji, najmłodsi mogli pomalować swoje buźki u pani Kasi Sikory, nie zabrakło rękodzieła artystycznego, przed stoiskiem z wikliną nie brakowało kupujących, porad kosmetycznych udzielały panie na stoisku Avon, a i wesołe miasteczko tętniło życiem.

Gastronomiczne zaplecze zapewniła firma Dagamix z Krakowa, która również zasponsorowała koncert Kordiana.


Na zakończenie muzycznego dnia przygotowano dyskotekę plenerową z DJ Witkiem na której wszyscy bawili się do północy.

Święto gminy to wydarzenie o charakterze kulturalno-rekreacyjnym cieszące się ogromną popularnością wśród mieszkańców i nie tylko. Ma na celu zarówno promocję tradycji, jak i prezentację walorów gminy. Wspaniale aktywizuje i integruje mieszkańców co było widać podczas tegorocznej imprezy.

Dziękujemy ochotniczej straży pożarnej z Niebylca, Lutczy, Jawornika i Konieczkowej za pomoc w organizacji i wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie tego przedsięwzięcia kulturalnego.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Niebylec, dnia 19-02-2019 Zaproszenie!   Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu, zaprasza na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
 Zaproszenie z okazji Dnia Kobiet

Niebylec, dnia 13-02-2019 ROZTAŃCZONY NIEBYLEC   Już po raz dziewiąty Niebylec stał się kolebką tańca, a to za sprawą organizowanego przeglądu zespołów tanecznych działających na…

Oglądaj cały artykuł
Roztańczony Niebylec

Niebylec, dnia 12-02-2019 Zaproszenie!   Grupa Spjrzenie działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu, zaprasza na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
 Zaproszenie na spektakl Grupy Spojrzenie

Niebylec, dnia 21-01-2019 Zaproszenie! Starostwo Powiatowe oraz Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu, zapraszają na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
 Zaproszenie na Przegląd Zespołów Tanecznych

Niebylec, dnia 21-01-2019 Zaproszenie!   Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu, zaprasza na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
 Zaproszenie na Ferie Zimowe

Niebylec, dnia 12-01-2019 NOWOROCZNY KONCERT - NIEBYLEC 2019   Kolędy śpiewamy w radosnym okresie narodzenia Pańskiego. Wraz z pasterzami pochylamy się nad żłóbkiem małego Jezusa,…

Oglądaj cały artykuł
Koncert Noworoczny

Niebylec, dnia 02-01-2019 Zaproszenie! Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu, zaprasza na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
 Zaproszenie na Koncert Noworoczny

Niebylec, dnia 22-12-2018 r. Życzenia ! Czytaj więcej

Oglądaj cały artykuł
Życzenia

Niebylec, dnia 11-12-2018 Świąteczny Kiermasz 2018 rok Grudzień jest miesiącem kiedy szał zakupów już trwa więc w poszukiwaniu wymarzonych prezentów i ozdób warto wstąpić na…

Oglądaj cały artykuł
Świąteczny Kiermasz 2018 rok

Niebylec, dnia 28-11-2018 Zaproszenie! Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu, zaprasza na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
Kiermasz Świąteczny

GOK Niebylec tel 17 277 30 30