Odwiedza nas 57 gości oraz 0 użytkowników.

 • Głos Niebylca - kwartalnik

  Pierwszy numer gazety lokalnej „Głosu Niebylca” ukazał się w marcu 1994 roku, powstał z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury i Zarządu Gminy w Niebylcu. Głównym celem powołania czasopisma była dokumentacja i rejestracja wydarzeń kulturalnych, gospodarczych i społecznych.

 • Dni Niebylca

  Dni Gminy Niebylec, organizowane są przez GOK w Niebylcu. Co rok w dniach  6-7 lipca. Zawsze jest kolorowo, wesoło i głośno. Każdy mia okazję znaleźć coś dla siebie i odpocząć od codzienności poprzez rozrywkę.

 • Dożynki Gminne

  Dożynki to wyjątkowe święto dla wszystkich mieszkańców gminy a zwłaszcza dla rolników, którym jesteśmy wdzięczni za trud i wysiłek włożony w coroczne zbiory.

 • Koncert Noworoczny

  W kalendarzu imprez kulturalnych w gminie Niebylec na dobre wpisał się już, organizowany od kilku lat, NOWOROCZNY KONCERT.

 • Kapela Jany

  Kapela "Jany" została założona w 1977 roku przez Wacława Kozłowskiego. W 1985r. został powołany Gminny Ośrodek Kultury, który przejął w części patronat nad kapelą, a jej kierownikiem jest inż. Wiktor Bochenek.

 • Kapela Cajmery

  Kapela Cajmery powstała w 2000 r. W programie repertuarowym posiada przyśpiewki i melodie tradycyjnego folkloru miejskiego jak i kompozycje własne. Kapela  bawi swoim repertuarem na różnych imprezach okolicznościowych, spotkaniach integracyjnych i piknikach.

 • Mażoretki Dżet

  Założycielem zespołu "Mażoretki Dżet" jest tamburmajor orkiestry dętej w Niebylcu Agnieszka Cynar. Zespół działa od 2008 roku. Dziewczęta prezentują układy taneczno - marszowe żonglując i podrzucając pałeczkami mażoretkowymi.

 • Jazz Band

  Zespół "Jazz Band" powstał w 1998 r. i działa w GOK w Niebylcu. W repertuarze posiada standardy jazzu tradycyjnego, ery swingu i transkrypcje muzyki ludowej.

 • Promyczki

  Dziecięcy zespół „PROMYCZKI” działa od 2012 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu. Założycielem i instruktorem choreograficznym jest Agnieszka Cynar.

 • Trijo

  Zespół powstał w 2006 r. i funkcjonuje w ramach Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu, współpracując z Domem Kultury Sokół w Strzyżowie

 • Spojrzenie

  Grupa zawiązała się w marcu 2009 r. Spotkania odbywają się raz w tygodniu w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu. Zespołem opiekuję się Renata Kozdraś.

 • Orkiestra Dęta

  Orkiestra Dęta założona przez księdza Franciszka Murasa. Na początku była to orkiestra parafialna. Obecnie działa przy GOK w Niebylcu.. Orkiestra swoim repertuarem koncertuje podczas świąt kościelnych i państwowych.

Najnowsze artykuły, wstęp - link czytaj więcej cała treść

Niebylec, dnia 28-11-2018

Spotkanie poetyckie ph. „Pamiętamy”

pamietamy m

  „NARÓD, KTÓRY TRACI PAMIĘĆ, TRACI SUMIENIE” 

Z. Herbert

Sala Gminnego Ośrodka Kultury w listopadowy wieczór wypełniła się osobami, które wzięły udział przede wszystkim w konkursie tekstów recytowanych i śpiewanych ph. „Pamiętamy”.

 

Tym razem było to wspomnienie dwóch postaci św. Jana Pawła II, wielkiego człowieka i Polaka w 40 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża i Zbigniewa Herberta w 20 rocznicę Jego śmierci. Co te dwie osobowości łączy? Na pewno obaj byli pisarzami, wiele podróżowali, posługiwali się kilkoma językami, ukochali prawdę i wolność, a przede wszystkim czuli się odpowiedzialni za swoją ojczyznę.
Motyw Ojczyzny i jej wolności przejawia się chociażby w tekstach : "Myśląc Ojczyzna" Karola Wojtyły i "Pan Cogito - powrót" Zbigniewa Herberta, które dopełniają się i oświetlają wzajemnie.
Obydwu autorów łączy znak równości między ojczyzną - językiem, mową, polszczyzną. Ale czy tylko to ? Tych poetów łączy także "koncepcja podmiotu lirycznego, który współgra z poglądami filozoficznymi autora". Inne podobieństwo łączy ich na poziomie poetyki - niektóre wiersze mają charakter traktatów: na przykład "Trzy studia realizmu" Herberta, czy większość wierszy Karola Wojtyły z okresu krakowskiego , a potem „Tryptyk rzymski” wydany już jako Jan Paweł II. Najważniejszy wydaje się jednak poziom ideowy - wyrastający z neoklasycyzmu, z "nawiązania do tradycji polskiego romantyzmu i związku z chrześcijańską literaturą mistyczną". Wszystko to można było zauważyć w prezentowanych utworach , przytoczonych cytatach, czy przywołanych słowach Bohaterów tego spotkania. W czasie prezentacji medialnej skupiono się na niektórych faktach i wydarzeniach z życia i twórczej działalności, a przede wszystkim z czasu wyboru czyli pamiętnego konklawe kiedy to Karol Wojtyła stał się 262 następcą św. Piotra. W obrazach i słowie przypomniano, że ten rok ogłoszony został Rokiem Zbigniewa Herberta jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku. Który tak jak św. Jan Paweł II , Jerzy Popiełuszko, czy Józef Piłsudski wybrał honor i ukochał prawdę. Był bezkompromisowym rycerzem swoich czasów krocząc trudną drogą „płynąc pod prąd”.
Po przedstawieniu Komisji konkursowej, w składzie : Małgorzata Wyżykowska radna naszej Gminy , ks. proboszcz Czesław Goraj z parafii w Niebylcu i Renata Kozdraś z GOK w Niebylcu, rozpoczęła się prezentacja przygotowanych tekstów. W tej części wzięło udział sześciu recytatorów, każdy z nich przedstawił interpretację dwóch utworów ; Karola Wojtyły i Zbigniewa Herberta. I tak zebrani usłyszeli fragmenty utworów: „Wybrzeża pełne ciszy”, „Profile Cyrenejczyka, ,”Opowieść o drzewie zranionym”, „Pieśń o słońcu niewyczerpanym”, Szymona z Cyreny” z twórczości Karola Wojtyły oraz utwory : „Modlitwę ludzi wolnych”, „U wrót doliny”, Hakeldama”, „Matka” , „Siódmy anioł” i „17 IX” z poezji Zbigniewa Herberta. Podsumowując konkurs Komisja przyznała wszystkim uczestnikom nagrody i następujące miejsca ; I Miejsce dla Klary Borkowskiej z Gwoźnicy Górnej, II Miejsce dla Patrycji Pietrasz z Lutczy i Magdaleny Hadam z Jawornika, a III Miejsca dla Justyny Migalskiej z Lutczy, Marty Dziury z Blizianki i Mateusza Stawarza z Jawornika. Ostatnim punktem spotkania było słuchowisko „Drugi pokój” Zbigniewa Herberta przygotowane przez Eryka Trojanowskiego i Edytę Jakóbską z grupy „Spojrzenie”. „Drugi pokój" to przerażające studium ludzkiej psychiki, a także przejmujący traktat o śmierci i samotności.Herbert wprowadza nas w sam środek jakiejś „sprawy". Mimowolnie stajemy się świadkami konfliktu jaki rozgrywa się między Nią, Nim, i tą trzecią, najbardziej tajemniczą postacią dramatu, którą poeta określa jako TO, co jest za ścianą. Lęk, strach, desperacja, niepokój – te uczucia towarzyszą bohaterom od samego początku... O postaciach dramatu wiemy niewiele – On i Ona to małżeństwo, które przez trzy lata dzieli mieszkanie ze starszą kobietą (przyjęła ich do siebie w zamian za opiekę). W pewnym momencie jej obecność zaczyna ich drażnić, z czasem staje się nie do zniesienia... Małżeństwo prowadzi ze sobą pewnego rodzaju grę pozorów - pełną niedomówień, skrywanych emocji, ale oboje wiedzą, że pragną tylko jednego – śmierci kobiety...
Wieczór 22 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu upłynął w atmosferze melancholii, emocji i wzruszeń, które sięgnęły najgłębszych pokładów naszej duszy. Można było oderwać się od codzienności i odpłynąć w przestrzeń duchową. Zarazem doceniając te wszystkie nadrzędne wartości, które należy pielęgnować jak miłość, prawdę, wolność, godność człowieka i odwagę w pozostaniu wiernym sobie.
Organizatorzy dziękują uczestnikom i ich opiekunom za udział w tym spotkaniu.

 

 • DSC05033

Kliknij w obraz i oglądaj galerię.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Niebylec, dnia 12-07-2019 Zaproszenie!   Wójt Gminy Niebylec oraz Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu, zaprasza na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
 Zaproszenie - Jarmark Niebylecki 2019

Niebylec, dnia 26-06-2019 KONKURS NA PRODUKT LOKALNYTradycyjne – Lokalne - Naturalne Produkty Ziemi obszaru LGD C.K. Podkarpacie     Lokalna Grupa Działania C.K. Podkarpacie zaprasza…

Oglądaj cały artykuł
 KONKURS NA PRODUKT LOKALNY Tradycyjne – Lokalne - Naturalne Produkty Ziemi obszaru LGD C.K. Podkarpacie

Niebylec, dnia 21-06-2019 GMINNY DZIEŃ SENIORA 2019 rok. "Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" Albert Einstein   Dnia 15 czerwca 2019 r. w Niebylcu…

Oglądaj cały artykuł
GMINNY DZIEŃ SENIORA 2019

Niebylec, dnia 21-06-2019 Niebyleckie mażoretki laureatkami I miejscaJubileuszowej XX Podkarpackiej Parady Orkiestr Dętych - Tyczyn 2019   W niedzielne popołudnie 9 czerwca br. w ramach obchodów…

Oglądaj cały artykuł
Niebyleckie mażoretki laureatkami I miejsca Jubileuszowej XX Podkarpackiej Parady Orkiestr Dętych – Tyczyn 2019

Niebylec, dnia 18-06-2019 Zaproszenie!   Wójt Gminy Niebylec oraz Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu, zaprasza na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
 Zaproszenie - Dni Gminy Niebylec 2019

Niebylec, dnia 14-06-2019 Dziady w Gminnym Ośrodku Kultury.   „Dziadami” nazywano w czasach Mickiewicza uroczystość poświęconą uczczeniu pamięci zmarłych. Obyczaj ten wywodził się z czasów…

Oglądaj cały artykuł
Dziady w Gminnym Ośrodku Kultury

Niebylec, dnia 14-06-2019 ŚWIĘTO RODZINY.   Rodzice to najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka. I odwrotnie – dziecko to szczęście w życiu każdej mamy i…

Oglądaj cały artykuł
Święto Rodziny w Konieczkowej 2019 r.

Niebylec, dnia 05-06-2019 VIII Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr "Świętemu Janowi Pawłowi II  w Hołdzie"   "Bazylika chce słuchać waszego grania i śpiewu - to śpiewanie…

Oglądaj cały artykuł
VIII Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr

Niebylec, dnia 04-06-2019 Zaproszenie!   Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu, zaprasza na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
 Zaproszenie - Dzień Seniora

Niebylec, dnia 30-05-2019 Zaproszenie!   Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu, zaprasza na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
 Zaproszenie - Dziady II część inscenizacji

GOK Niebylec tel 17 277 30 30