Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.

 • Głos Niebylca - kwartalnik

  Pierwszy numer gazety lokalnej „Głosu Niebylca” ukazał się w marcu 1994 roku, powstał z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury i Zarządu Gminy w Niebylcu. Głównym celem powołania czasopisma była dokumentacja i rejestracja wydarzeń kulturalnych, gospodarczych i społecznych.

 • Dni Niebylca

  Dni Gminy Niebylec, organizowane są przez GOK w Niebylcu. Co rok w dniach  6-7 lipca. Zawsze jest kolorowo, wesoło i głośno. Każdy mia okazję znaleźć coś dla siebie i odpocząć od codzienności poprzez rozrywkę.

 • Dożynki Gminne

  Dożynki to wyjątkowe święto dla wszystkich mieszkańców gminy a zwłaszcza dla rolników, którym jesteśmy wdzięczni za trud i wysiłek włożony w coroczne zbiory.

 • Koncert Noworoczny

  W kalendarzu imprez kulturalnych w gminie Niebylec na dobre wpisał się już, organizowany od kilku lat, NOWOROCZNY KONCERT.

 • Kapela Jany

  Kapela "Jany" została założona w 1977 roku przez Wacława Kozłowskiego. W 1985r. został powołany Gminny Ośrodek Kultury, który przejął w części patronat nad kapelą, a jej kierownikiem jest inż. Wiktor Bochenek.

 • Kapela Cajmery

  Kapela Cajmery powstała w 2000 r. W programie repertuarowym posiada przyśpiewki i melodie tradycyjnego folkloru miejskiego jak i kompozycje własne. Kapela  bawi swoim repertuarem na różnych imprezach okolicznościowych, spotkaniach integracyjnych i piknikach.

 • Mażoretki Dżet

  Założycielem zespołu "Mażoretki Dżet" jest tamburmajor orkiestry dętej w Niebylcu Agnieszka Cynar. Zespół działa od 2008 roku. Dziewczęta prezentują układy taneczno - marszowe żonglując i podrzucając pałeczkami mażoretkowymi.

 • Jazz Band

  Zespół "Jazz Band" powstał w 1998 r. i działa w GOK w Niebylcu. W repertuarze posiada standardy jazzu tradycyjnego, ery swingu i transkrypcje muzyki ludowej.

 • Promyczki

  Dziecięcy zespół „PROMYCZKI” działa od 2012 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu. Założycielem i instruktorem choreograficznym jest Agnieszka Cynar.

 • Trijo

  Zespół powstał w 2006 r. i funkcjonuje w ramach Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu, współpracując z Domem Kultury Sokół w Strzyżowie

 • Spojrzenie

  Grupa zawiązała się w marcu 2009 r. Spotkania odbywają się raz w tygodniu w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu. Zespołem opiekuję się Renata Kozdraś.

 • Orkiestra Dęta

  Orkiestra Dęta założona przez księdza Franciszka Murasa. Na początku była to orkiestra parafialna. Obecnie działa przy GOK w Niebylcu.. Orkiestra swoim repertuarem koncertuje podczas świąt kościelnych i państwowych.

Najnowsze artykuły, wstęp - link czytaj więcej cała treść

Niebylec, dnia 13-09-2019

ZAPOMNIANE TECHNIKI OBRÓBKI DREWNA

 

zapomniane techniki m

Tradycyjne dożynki to nie tylko święto rolnictwa i rolników, ale także okazja do kultywowania tradycji i przypominania historii, na przykład przez przedstawianie zapomnianych już dziś czynności będących codziennością dla minionych pokoleń.

 Tak było i tym razem w czasie Powiatowo-Gminnych Dożynek, które odbyły się 08.09.2019 r. na stadionie w Niebylcu. Za sprawą pokazu zapomnianych technik obróbki drewna, przygotowanego przez Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej oraz Nadleśnictwo Strzyżów zgromadzeni na chwilę przenieśli się w czasie do lat, kiedy podstawowym budulcem było drewno a wszelkie związane z nim prace wykonywano ręcznie, Nasi rekonstruktorzy po kolei prezentowali okorowywanie przy pomocy ośnika, ociosywanie belki siekierą i toporami, rżnięcie drzewa w poprzek piłą typu „twoja moja” no i przede wszystkim przecieranie kloca na deski przy pomocy specjalnych pił zwanych trackami. Chyba ta właśnie czynność wzbudzała największe zainteresowanie widzów, bo po pierwsze cała konstrukcja traka (choćby ze względu na gabaryty) przyciągała uwagę a po drugie czynność ta wymagała najpierw wtoczenia ciężkiego kloca na wierzch traka oraz wyjścia jednego z rekonstruktorów na szczyt tej konstrukcji podczas gdy drugi stanął dokładnie pod nim. Nasi rekonstruktorzy posługiwali się w tej czynności długą piłą, której ostrza gwarantują rżnięcie tylko w jedną stronę. Osoba będąca na dole traka wykonywała właściwe cięcie a osoba znajdująca się na górze bez większych oporów wyciągała piłę do góry przygotowując ja do kolejnego ruchu. W czasie rekonstrukcji pokazano jeszcze takie techniki jak dłutowanie, wybieranie, wiercenie i struganie.

Ta część pokazu zakończyła się tradycyjną jurzyną, czyli podwieczorkiem przyniesionym przez gospodynię. Pilarze i drwale posilali się kwaśnym mlekiem i proziakami a w tym czasie przygrywał im chłopiec na akordeonie.
W drugiej części pokazu zaprezentowane zostały zabytkowe piły motorowe: wśród nich dwuosobowe piły Rinco i Stihl z lat czterdziestych, piła Solo i Dolpima z lat sześćdziesiątych oraz nieco młodsze Drużba i Tajga. W pokazie wystąpili: Barbara Antonik, Mieczysław Dziki, Mariusz Ścibor, Jacek i Michał Walus, Paweł Zagórski. Całe wydarzenie prowadził i oprawił profesjonalnym komentarzem znany regionalista i przewodnik beskidzki Witold Grodzki.
Wśród wykorzystanych w pokazie eksponatów były przedmioty z kolekcji Edwarda Gurgacza, Janusza Szarka, Pawła Zagórskiego oraz Gok Niebylec, Muzeum Społecznego Gminy Niebylec i Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej.


Smela Grzegorz

  

 • DSC_7689

Kliknij w obraz i oglądaj galerię.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Niebylec, dnia 07-01-2020 Zaproszenie! Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu  zaprasza na Koncert Noworoczny   Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
 Zaproszenie na Koncert Noworoczny 2020

Niebylec, dnia 19-12-2019 r. Życzenia świąteczne 2019.     Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
Życzenia 2019

Niebylec, dnia 19-12-2019 Zaproszenie! Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Niebylcu zapraszają na "FERIE ZIMOWE"   Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
Ferie zimowe 2019 rok

Niebylec, dnia 19-12-2019 Kiermasz Świąteczny. Po raz kolejny świąteczną atmosferę wprowadził kiermasz rękodzieła artystycznego zorganizowany 13 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu. Tym razem…

Oglądaj cały artykuł
Kiermasz Świąteczny 2019 r.

Niebylec, dnia 14-12-2019 Informacja! Od poniedziałku tj. 16 grudnia do nabycia nowy numer Głosu Niebylca Nr 4-2019 w stałych punktach sprzedaży na terenie Gminy Niebylec.…

Oglądaj cały artykuł
Informacja

Niebylec, dnia 11-12-2019 Zaproszenie! Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu  zaprasza na Kiermasz Świąteczny   Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
 Zaproszenie na Kiermasz Świąteczny 2019

Niebylec, dnia 04-12-2019 Zaproszenie! Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu  zaprasza na :    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
 Zaproszenie na Siberian Wellness, Poland

Niebylec, dnia 27-11-2019 Zaproszenie! Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu  zaprasza na Koncert charytatywny - gramy dla Bernadki.    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
 Zaproszenie na Koncert charytatywny - gramy dla Bernadki

Niebylec, dnia 27-11-2019 XVI Niebyleckie Impresje Jazzowe 20 LAT SLAVIA DIXIELAND BAND Z GOK NIEBYLEC Muzyki na żywo najlepiej słucha się w plenerze, podczas letniego…

Oglądaj cały artykuł
XVI Niebyleckice Impresje Jazowe

Niebylec, dnia 18-11-2019 Zaproszenie! Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu  zaprasza na Niebyleckie Impresje Jazzowe    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
 Zaproszenie na Niebyleckie Impresje Jazzowe

GOK Niebylec tel 17 277 30 30