Odwiedza nas 64 gości oraz 0 użytkowników.

 • Głos Niebylca - kwartalnik

  Pierwszy numer gazety lokalnej „Głosu Niebylca” ukazał się w marcu 1994 roku, powstał z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury i Zarządu Gminy w Niebylcu. Głównym celem powołania czasopisma była dokumentacja i rejestracja wydarzeń kulturalnych, gospodarczych i społecznych.

 • Dni Niebylca

  Dni Gminy Niebylec, organizowane są przez GOK w Niebylcu. Co rok w dniach  6-7 lipca. Zawsze jest kolorowo, wesoło i głośno. Każdy mia okazję znaleźć coś dla siebie i odpocząć od codzienności poprzez rozrywkę.

 • Dożynki Gminne

  Dożynki to wyjątkowe święto dla wszystkich mieszkańców gminy a zwłaszcza dla rolników, którym jesteśmy wdzięczni za trud i wysiłek włożony w coroczne zbiory.

 • Koncert Noworoczny

  W kalendarzu imprez kulturalnych w gminie Niebylec na dobre wpisał się już, organizowany od kilku lat, NOWOROCZNY KONCERT.

 • Kapela Jany

  Kapela "Jany" została założona w 1977 roku przez Wacława Kozłowskiego. W 1985r. został powołany Gminny Ośrodek Kultury, który przejął w części patronat nad kapelą, a jej kierownikiem jest inż. Wiktor Bochenek.

 • Kapela Cajmery

  Kapela Cajmery powstała w 2000 r. W programie repertuarowym posiada przyśpiewki i melodie tradycyjnego folkloru miejskiego jak i kompozycje własne. Kapela  bawi swoim repertuarem na różnych imprezach okolicznościowych, spotkaniach integracyjnych i piknikach.

 • Mażoretki Dżet

  Założycielem zespołu "Mażoretki Dżet" jest tamburmajor orkiestry dętej w Niebylcu Agnieszka Cynar. Zespół działa od 2008 roku. Dziewczęta prezentują układy taneczno - marszowe żonglując i podrzucając pałeczkami mażoretkowymi.

 • Jazz Band

  Zespół "Jazz Band" powstał w 1998 r. i działa w GOK w Niebylcu. W repertuarze posiada standardy jazzu tradycyjnego, ery swingu i transkrypcje muzyki ludowej.

 • Promyczki

  Dziecięcy zespół „PROMYCZKI” działa od 2012 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu. Założycielem i instruktorem choreograficznym jest Agnieszka Cynar.

 • Trijo

  Zespół powstał w 2006 r. i funkcjonuje w ramach Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu, współpracując z Domem Kultury Sokół w Strzyżowie

 • Spojrzenie

  Grupa zawiązała się w marcu 2009 r. Spotkania odbywają się raz w tygodniu w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu. Zespołem opiekuję się Renata Kozdraś.

 • Orkiestra Dęta

  Orkiestra Dęta założona przez księdza Franciszka Murasa. Na początku była to orkiestra parafialna. Obecnie działa przy GOK w Niebylcu.. Orkiestra swoim repertuarem koncertuje podczas świąt kościelnych i państwowych.

Najnowsze artykuły, wstęp - link czytaj więcej cała treść

Niebylec, dnia 04-11-2019

Irena Duchowska mIrena Duchowska

 

 Pedagog – metodyk fizyki, poetka, działaczka polska urodzona na Wileńszczyźnie w 1955 roku. Po studiach w Wileńskim Instytucie Pedagogicznym wyjeżdża na Żmudź. W latach 1977-2008 pracuje w Szkole Średniej w Akademii rejonu kiejdańskiego. Wychowała trójkę dzieci o imionach Paweł ( ur. 1977r.), Alina( ur. 1979 r. ) i Kazimierz (ur. 1981r.)  i doczekała się wnuka Józefa (ur.2013 r. ) Od 1994 roku założycielka i prezes Koła ZPL, od 1996 r. Oddziału ZPL „Lauda”, a od roku 2000 r. prezes Stowarzyszenia Polaków Kiejdan. W 2003 roku trafiła do dziesiątki najpopularniejszych Polaków na Litwie w plebiscycie „Kuriera wileńskiego”- „Polak Roku”. Od 2005 roku jest członkiem Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie APAJTE z siedzibą w Paryżu. W 2010 roku zostaje przyjęta do Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie.

 

 

 

Irena Duchowska d

 

 Opiekuje się założonym w 1998 roku przez siebie Polskim Zespołem Pieśni na Żmudzi „Issa”, dla którego napisała kilka słowno-muzycznych programów. Pani Irena organizuje pielgrzymki, spotkania literackie, plenery malarskie, święta okolicznościowe, spływy kajakowe, Dni Kultury Polskiej na Laudzie i Żmudzi, corocznych Festynów kultury Polskiej „Znad Issy”.

Interesuje się literaturą, przyrodą, sztuką filmową i teatralną, gra w szachy, uprawia tenis stołowy i jazdę na nartach oraz dużo podróżuje. Wiosną 2004 roku nawiązała kontakt ze Staszowskim Towarzystwem Kulturalnym, późniejszym Świętokrzyskim Towarzystwem Regionalnym, którego jest członkiem. Rezultatem tego było wydanie debiutanckiego zbioru poetyckiego „Znad Issy”. Jego ukazanie zbiegło się z organizowanymi w Kielcach w maju 2004 roku IV Międzynarodowymi Targami Wydawnictw Regionalnych.
Wcześniej publikowała swoje wiersze w analogiach i almanachach poetyckich, m.in. Poezji dzisiaj wydawnictwa Ibis w Warszawie, Panoramie Kresowej w Łomży, Podstawach Narodowych w Lublinie, Magazynie Wileńskim i Kurierze Wileńskim, Tygodniku Wileńszczyzny, Rinkos aikste w Kiejdanach.
Autorka tomików wierszy : „Głos z Laudy”, Kielce- Kiejdany 2005r., „Mój testament”, Zagdańsk – Kiejdany 2006r., „Miraże, Kiejdany 2007 r., „Sentymenty, Zagdańsk – Kiejdany 2014, „We mgle”,2016 r., „W zielonej dolinie”, Kadzidło 2018. Za swoją działalność otrzymała: Srebrny Krzyż Zasługi RP (2000 r.) za działalność polonijną, Medal Zarządu Głównego Związku Polaków Litwy „Za zasługi w krzewieni polskości na Litwie” (2004 r.), Złotą Odznakę ZG Związku Polaków Litwy „Za zasługi w krzewieni polskości na Litwie” (2009 r.) Dyplom uznania Ambasady RP w Wilnie za krzewienie języka oraz kultury polskiej na Litwie (2009 r.) Srebrny Medal Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” (2011 r.), Medal Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w uznaniu zasług w pracy na rzecz Polaków na Kresach (2013 r.), Literacką Nagrodę im. Witolda Hulewicza (2014 r.), tytuł Honorowego Obywatela Gminy Kadzidło (2017 r.), Nagrodę Kurpiowski Nepomuk (2017 r.)

 

 

 Relacja ze spotkania autorskiego.

 

21. października w Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu miało miejsce spotkanie autorskie Ireny Duchowskiej. Pani Irena przez wiele lat była nauczycielką fizyki. Mimo zainteresowań związanych z tak ścisłą dziedziną nauki poczuła potrzebę pisania wierszy. Jej pierwszy tomik poezji „Znad Issy” ukazał się w 2004 roku.

Spotkanie z Ireną Duchowską, które poprowadziła Renata Kozdraś, było niezwykłym przeżyciem zarówno dla uczestników jak i samego gościa. Autorka wierszy pochodzi z Wileńszczyzny i jest polską działaczką na Litwie. W czasie spotkania mogliśmy usłyszeć o tym, w jaki sposób angażuje się w obronę polskiej tożsamości kulturowej wśród naszych rodaków na Litwie. Pani Irena jest m.in. prezesem Stowarzyszenia Polaków Kiejdan oraz założycielką jedynego na Żmudzi polskiego zespołu pieśni. Organizuje różne uroczystości, których celem jest krzewienie polskości na Litwie, np. Festyny Kultury Polskiej, spotkania z rodakami, obchody świąt narodowych.

 Uczniowie Szkoły Podstawowej w Niebylcu, którzy uczestniczyli w spotkaniu, mieli okazję dowiedzieć się, jak ważną wartością dla Polaków na obczyźnie jest nasz ojczysty język. Pani Irena z dumą podkreślała, że troje jej dzieci świetnie mówi po polsku, gdyż pilnowała, aby w domu, zwracając się do niej, używały wyłącznie tego języka.

Z przyjemnością wysłuchaliśmy wierszy poetki, zinterpretowanych przez Karolinę i Edytę z gr. „Spojrzenie”. Twórczość Ireny Duchowskiej jest bardzo osobista, więc dzięki wierszom mogliśmy ją bliżej poznać. W swoich utworach nawiązuje do dzieciństwa; upamiętnia bliskie osoby; mówi o wierze w Boga i miłości do Ojczyzny. Muzycznie program wzbogaciła kapela „Jany” działająca przy GOK w Niebylcu.
Dziękujemy pani dyrektor Agnieszce Cynar oraz pracownikom GOK-u za zorganizowanie tego ciekawego spotkania.

Cecylia Machoś

 • DSC00492

Kliknij w obraz i oglądaj galerię.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Niebylec, dnia 07-01-2020 Zaproszenie! Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu  zaprasza na Koncert Noworoczny   Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
 Zaproszenie na Koncert Noworoczny 2020

Niebylec, dnia 19-12-2019 r. Życzenia świąteczne 2019.     Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
Życzenia 2019

Niebylec, dnia 19-12-2019 Zaproszenie! Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Niebylcu zapraszają na "FERIE ZIMOWE"   Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
Ferie zimowe 2019 rok

Niebylec, dnia 19-12-2019 Kiermasz Świąteczny. Po raz kolejny świąteczną atmosferę wprowadził kiermasz rękodzieła artystycznego zorganizowany 13 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu. Tym razem…

Oglądaj cały artykuł
Kiermasz Świąteczny 2019 r.

Niebylec, dnia 14-12-2019 Informacja! Od poniedziałku tj. 16 grudnia do nabycia nowy numer Głosu Niebylca Nr 4-2019 w stałych punktach sprzedaży na terenie Gminy Niebylec.…

Oglądaj cały artykuł
Informacja

Niebylec, dnia 11-12-2019 Zaproszenie! Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu  zaprasza na Kiermasz Świąteczny   Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
 Zaproszenie na Kiermasz Świąteczny 2019

Niebylec, dnia 04-12-2019 Zaproszenie! Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu  zaprasza na :    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
 Zaproszenie na Siberian Wellness, Poland

Niebylec, dnia 27-11-2019 Zaproszenie! Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu  zaprasza na Koncert charytatywny - gramy dla Bernadki.    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
 Zaproszenie na Koncert charytatywny - gramy dla Bernadki

Niebylec, dnia 27-11-2019 XVI Niebyleckie Impresje Jazzowe 20 LAT SLAVIA DIXIELAND BAND Z GOK NIEBYLEC Muzyki na żywo najlepiej słucha się w plenerze, podczas letniego…

Oglądaj cały artykuł
XVI Niebyleckice Impresje Jazowe

Niebylec, dnia 18-11-2019 Zaproszenie! Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu  zaprasza na Niebyleckie Impresje Jazzowe    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
 Zaproszenie na Niebyleckie Impresje Jazzowe

GOK Niebylec tel 17 277 30 30