Odwiedza nas 18 gości oraz 0 użytkowników.

ROK 2015

30 LAT GOK NIEBYLEC

Wiktor Bochenek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu, powiedział: „Trzydzieści lat minęło tak szybko, iż mam wrażenie, że zdążyłem tylko otworzyć i zamknąć drzwi”. W tej pięknej metaforze kryje się głęboka mądrość życiowa, której doświadczył każdy, kto wiele lat poświęcił swojej życiowej pasji i pracy nad nią. Te słowa otworzyły uroczystości Jubileuszu 30 lat istnienia i działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu. Dyrektor, przywitawszy obecnych, przedstawił krótki zarys historii i działalności placówki, która została utworzona w 1985 roku.

Początki jak zwykle były trudne, zwłaszcza że w sferze działania znalazły się poza Niebylcem świetlice i domy ludowe w terenie. Chodziło o szeroko pojętą animację kulturową, w tym rozwój amatorskiego ruchu artystycznego, kultywowanie tradycji i obrzędów ludowych. Niebylecki GOK nawiązał wiele kontaktów z placówkami i ośrodkami kultury w całym ówczesnym województwie, m. in. w Rzeszowie i Strzyżowie. W tym też czasie gromadzono stroje, sprzęt muzyczny dla zespołów, zabezpieczono bazę lokalową, transport, pomoc metodyczną i merytoryczną. Wszystko to niebawem zaowocowało organizowaniem wielu imprez, udziałem w licznych przeglądach, konkursach, występach w kraju i za granicą. Nie sposób wyliczyć tu wszystkich dokonań zespołów: orkiestr, kapel, grup tanecznych, teatralnych, klubów rękodzieła, plastycznych, fotograficznych, imprez typu: kiermasze, dożynki, turnieje, spektakle, wystawy oraz realizacji projektów z funduszy europejskich.Opisanie wszystkich inicjatyw zajęłoby wiele tomów. Dokonujący prezentacji dyrektor Bochenek świetnie poradził sobie z nawałem materiału, przedstawiając w syntetycznym skrócie 30 lat działania placówki.

Następnie zgromadzeni mieli okazję obejrzeć przygotowaną przez Renatę Kozdraś prezentację medialną, ilustrującą dzieje działalności niebyleckiego GOK-u. Pokaz zdjęć wzbudził u publiczności żywe zainteresowanie, ponieważ wiele osób rozpoznawało siebie i swoich znajomych w różnych rolach na fotografiach z dawnych lat. Po obejrzeniu prezentacji dokonano wręczenia odznaki Ministra Kultury „Zasłużony dla kultury polskiej” Januszowi Rakowi, listów gratulacyjnych i dyplomów uznania Anecie Chciuk i Renacie Kozdraś. Licznie przybyli goście z okazji jubileuszu placówki złożyli na ręce jej dyrektora gratulacje i powinszowania. Jako pierwsi Nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury wręczyli: w imieniu Zarządu Powiatu Strzyżowskiego starosta strzyżowski, Robert Godek wraz z wiceprzewodniczącą Rady Powiatu, dyrektorką Banku Spółdzielczego w Niebylcu, Marią Chuchlą. Następnie jubilatom pogratulowali: Zbigniew Korab, wójt Gminy Niebylec, Antoni Chuchla, sekretarz Gminy Niebylec i przewodnicząca Rady Gminy Niebylec, Danuta Lęcznar. Barbara Szlachta i jej mąż, Dariusz przekazali list gratulacyjny od Mariusza Kawy, burmistrza Strzyżowa oraz życzenia od dyrektorki Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie, Jadwigi Skowron. Jubileuszowe powinszowania złożyli również: dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Strzyżowie, Marta Utnicka, jej mama, Halina, była dyrektorka Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie; w imieniu dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, Marka Jastrzębskiego – Czesław Drąg; w imieniu Centrum Kultury i Języka Polskiego „Polonus” Uniwersytetu Rzeszowskiego – Hanna i Mieczysław Łypowie. Mieczysław Łyp, członek ZLP w Rzeszowie wręczył Wiktorowi Bochenkowi pamiątkową statuetkę „Maestro”.

Następnie przekazały gratulacje Zofia Matys, dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tyczynie, Teresa Sierżęga-Nowosad, lekarz medyczny, a Jerzy Bator z Izby Rolniczej wręczył dyrektorowi GOK w Niebylcu Odznakę św. Izydora Oracza. Do grona składających jubileuszowe życzenia dołączyły: Stefania Michałek z WZKiOR w Rzeszowie, była przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich – Bronisława Fijałkowska z Heleną Bobowską ,  Maria Cynar z Koła Gospodyń Wiejskich w Lutczy, oraz Maria Sołtys z Krystyną Nowról ze Stowarzyszenia KGW w Niebylcu. Na koniec pracownicy GOK podziękowali swojemu dyrektorowi za długoletnią współpracę. Zwieńczeniem gratulacji był toast i okazjonalny tort, ufundowany przez członkinie zespołu „Malina”. Goście mieli jeszcze okazję obejrzeć krótką scenkę kabaretową, przygotowaną przez grupę „Spojrzenie” pod kierunkiem Renaty Kozdraś. Należy podkreślić, iż całość imprezy uświetniła kapela „Cajmery”, która nie tylko witała i żegnała gości, ale też towarzyszyła wszystkim kolejnym etapom Jubileuszu. Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich z Niebylca przygotowało bardzo starannie niezwykle smaczne potrawy w formie szwedzkiego stołu, a całość zamknęła zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Stereo”. Przygotowanym z wielkim pietyzmem obchodom Jubileuszu 30 lat GOK w Niebylcu towarzyszyła wspaniała atmosfera, a wszyscy goście dla upamiętnienia miło spędzonych chwil otrzymali czterolistne koniczynki z okolicznościowym napisem. Obecni na imprezie wyszli w przekonaniu, że GOK w Niebylcu będzie pomyślnie i owocnie działał przez wiele, wiele następnych lat.

Mieczysław Łyp

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Niebylec, dnia 18-04-2018 r. Informacja! Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu informuje, że Konkurs Poezji Recytowanej i Śpiewanej poświęcony błogosławionemu Janowi Pawłowi II, który miał być 27…

Oglądaj cały artykuł
Informacja

Niebylec, dnia 07-04-2018 r.   Zaproszenie! Starostwo Powiatowe  w Strzyżowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu zapraszają na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
Zaproszenie na VIII Powiatowy Przegląd Zespołów Tanecznych

Niebylec, dnia 28-03-2018 r. Świąteczne Życzenia!  Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
Życzenia 2018

Niebylec, dnia 23-03-2018 XIV Gminny Konkurs inscenizacji o zdrowiu.   Zdrowie jest postrzegane przez współczesnego człowieka jako jedna z najbardziej znaczących wartości w jego życiu.…

Oglądaj cały artykuł
XIV Gminny Konkurs inscenizacji o zdrowiu

Niebylec, dnia 22-03-2018 Przedświąteczny Kiermasz.   16 marca 2018 r. sala Koła Emerytów i Rencistów w Niebylcu wypełniła się elementami dekoracyjnymi i symbolizującymi zbliżające się…

Oglądaj cały artykuł
Przedświąteczny Kiermasz

Niebylec, dnia 13-03-2018 Zadbaj o swoją urodę.   Pod takim hasłem odbyło się po raz drugi spotkanie dotyczące pielęgnacji i dbałości o dobrą kondycje kobiecego…

Oglądaj cały artykuł
Zadbaj o swoją urodę.

Niebylec, dnia 22-02-2018 r.   GMINNA LIGA PIŁKI SIATKOWEJ 2018 - Regulamin    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
GMINNA LIGA PIŁKI SIATKOWEJ 2018 - Regulamin

Niebylec, dnia 17-02-2018 r.   Zaproszenie! Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu zaprasza na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
Z okazji Dnia Kobiet

Niebylec, dnia 16-02-2018 r.   Zaproszenie! Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu zaprasza do udziału w Turnieju Piłki Siatkowej Kobiet  2018.    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
Piłka siatkowa kobiet 2018

Niebylec, dnia 16-02-2018 r.   Zaproszenie! Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu zaprasza na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
Zaproszenie na Wesele Połomskie

GOK Niebylec tel 17 277 30 30