Odwiedza nas 342 gości oraz 0 użytkowników.

ROK 2015

JARMARCZNA PREMIERA

Bardzo dobrze się stało, iż Niebylec u zarania upojnego, majowego czasu wyraziście zatętnił blaskami rodzimej kultury. Asumptem tego były pragnienia prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Niebyleckiej, dr Antoniego Chuchli zmierzające do odtworzenia idei starych niebyleckich jarmarków. Dominującą stroną wykonawczą tego niebagatalnego zdarzenia kulturotwórczego- I-go Niebyleckiego Jarmarku był świętujący 30-lecie Gminny Ośrodek Kultury na czele z niestrudzonym dyrektorem Wiktorem Bochenkiem. Wszystko bardzo sympatycznie się zbiegło z Narodowym Świętem- rocznicą Konstytucji 3 Maja oraz późniejszym odpustem parafialnym.

Była zatem uroczysta liturgia mszy św. a po niej oficjalna część patriotyczna na Rynku. Dostojnie prezentował się wójt Gminy Niebylec - Zbigniew Korab w szlacheckim kontuszu, kierujący ową podniosłą chwilą, potem paradując w tym stroju pośród jarmarcznej publiczności. Niezwykle sympatycznie, w wymiarze historycznym wybrzmiał najsamprzód hejnał niebylecki, w wykonaniu trzech trębaczy, a skomponowany przez Wiktora Bochenka. Wtedy ruszył barwny korowód dzieci i młodzieży ze wszystkich placówek oświatowych niebyleckiej gminy. Zaroiło się od postaci historycznych i literackich co stworzyło nastrój żakinady, a więc święta młodości. Tu ukłon dla dyrektorów szkół i przedszkoli za aktywne i kreacyjne włączenie się w jarmarczą dziejbę. 

Skoro Jarmarkowi towarzyszyła idea rekonstrukcji, to słusznie w tłumie przemieszczały się postacie Żydów, Cyganek, pokątnych handlarzy i drapichrustów, a na wyznaczonych miejscach ginący kunszt starego rzemiosła demonstrowali kowale i garncarz. Można było sobie udoić koziego mleka, skosztować dawnych plebejskich smakołyków, kupić pamiątki i wyroby rękodzieła artystycznego. Był więc stosowny rejwach, dzieciarnia uganiała się za lodami, a włościanie za piwem, chociaż niebyleccy fajermani spod znaku OSP narzekali, że za mało zarobili na królewskim napoju chmielowym. Zadowoleni zaś byli działacze Towarzystwa Miłośników Ziemi Niebyleckiej, bo dobrze im poszły ciekawe wydawnictwa regionalistyczne. Wystawili na sprzedaż swoje dziełka artystyczne członkowie Klubu Rekodzieła Artystycznego z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, znany artysta malarz Zygmunt Zabłyszcz oraz twórcy z powiatu strzyżowskiego.

Znalazło się także okienko poetyckie i wcale niejarmarczna poezja była czytana przez aktorki z teatru Renaty Banaś-Kozdraś. Poetka miejscowa Edyta Pietrasz zaś czytała osobiście wiersze z ostatniego tomiku. Wszakże nie o sferę handlowo- kiermaszową głównie organizatorom chodziło.

I Niebylecki Jarmark stał się sympatycznym pokazem dorobku kulturalnego małej niebyleckiej ojczyzny. Zaprezentowały się oprócz teatru wszystkie zespoły muzyczne, wokalne, od maluchów aż po seniorów. Prezes dr Antoni Chuchla syntetycznie i ciekawie przybliżył sylwetki wybitnych ludzi wywodzących się z Niebylca i okolic w aspekcie historycznym, a dyrektor niebyleckiej kultury grał w tylu formacjach muzycznych, że nie zdążył się przebierać do wystepów. Czuwał mimo wszystko aktywnie nad całością- ot co znaczy doświadczenie animatorskie... Do klimatu jarmarcznego pasowali też artyści cyrkowi z Ukrainy. Duet „Renox” bawił publiczność iście po kuglarsku iluzją, żonglerką i sztuczkami humorystycznymi. Na estradzie tańczono, śpiewano i grano non stop aż do ogólnej zabawy tanecznej. Szkoda, że na tym festynie zespół muzyczny przygrywał niezbyt wielu amatorom dancingu pod gwiaździstym niebem.

Inicjatywa Samorządu Niebylca dowodzi, że takie dobrze zorganizowane skupienie społeczeństwa integruje i mieszkańców i gości, promuje walory kulturalne, historyczne i turystyczne gminy. Dostarcza zdrowej rozrywki i relaksuje. Jest znakomitą receptą- remedium na nasze niebezpiecznie rozpędzone tryby życia. Nie tylko zachód Europy już dawno to z wielkim pożytkiem realizuje. A zatem- „pierwsze koty za płoty” i nic tylko czekać na kolejne edycje Niebyleckich Jarmarków, które siłą faktu będą coraz bardziej okazałe. A Koła Gospodyń Wiejskich są potęgą i basta.

Czesław Drąg

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Niebylec, dnia 11-10-2018 Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu  zaprasza do....  

Oglądaj cały artykuł
GLS sezon 2018 - 2019 r.

Niebylec, dnia 26-09-2018 Spotkanie z Jesienią.   Prawdziwie jesienna aura towarzyszyła imprezie plenerowej zorganizowanej z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Mimo, że termometr…

Oglądaj cały artykuł
Spotkanie z Jesienią

Niebylec, dnia  19-09-2018 r Informacja! Zbiórka uczestników Biegu Niepodległościowego odbędzie się przed budynkiem GOK w Niebylcu w dniu 23 września 2018 r. godz 16 00.

Oglądaj cały artykuł
Informacja  dot Biegu Niepodległościowego

Niebylec, dnia 18-09-2018 Zaproszenie!  Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu, zaprasza na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
.Zaproszenie na przygodę z badmintonem

Niebylec, dnia  15-09-2018 r Informacja! W związku z organizacją Biegu Niepodległościowego na wyznaczonej trasie z parkingu przy GOK Niebylec w kierunku Jawornika do Gwoździanki na plac…

Oglądaj cały artykuł
Informacja - bieg niepodległościowy

Niebylec, dnia  07-09-2018 r Ogłoszenie!  Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu, ogłasza nabór na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
ogłoszenie - nabór

Niebylec, dnia  07-09-2018 r Informacja! Gminny Ośrodek Kultury Niebylcu informuje, że zajęcia grupy Promyczków odbywać się będą w każdy czwartek począwszy od 13 września br o…

Oglądaj cały artykuł
Informacja

Niebylec, dnia 06-09-2018 POŻEGNANIE LATA.   Pod takim hasłem mieszkańcy Baryczki i okolic przez dwa dni żegnali wakacje i mijające lato. Lato tego roku było…

Oglądaj cały artykuł
POŻEGNANIE LATA

Niebylec, dnia 06-09-2018 Zaproszenie!  Wójt Gminy Niebylec oraz Towarzystwo Ziemi Niebyleckiej zapraszają na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
.Zaproszenie na Konferencje poświęconą pamięci Stanisława Szurleja

Niebylec, dnia 31-08-2018 ROLNICY Z GMINY NIEBYLEC PODZIĘKOWALI ZA TEGOROCZNE PLONY NA TRADYCYJNYCH DOŻYNKACH W DNIU 15 SIERPNIA BR.   Żniwa, żniwa i po żniwach…Dożynki…

Oglądaj cały artykuł
Dożynki Gminne 2018 r.

GOK Niebylec tel 17 277 30 30