Odwiedza nas 74 gości oraz 0 użytkowników.

KONCERT NOWOROCZNY W NIEBYLCU 2016

Niebylec, dnia 21-01-2016

Koncert Noworoczny w Niebylcu

 

10 stycznia 2016 r. w Zespole Szkół w Niebylcu odbył się Koncert Noworoczny, podczas którego licznie zgromadzona publiczność miała okazję usłyszeć najpiękniejsze polskie kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne w wykonaniu zaproszonych solistów i zespołów. W świątecznym repertuarze wystąpili: zespół dziecięcy „Promyczki" z Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu, chór „Benedictus" z Czudca, „Pasjonaci" i chór OSP z Lubeni, Kwintet z Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie oraz uczennica Zespołu Szkół w Niebylcu z towarzyszeniem lokalnych muzyków. Organizatorem koncertu była Akcja Katolicka i Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu. 

Początkiem każdego roku w każdej z gmin naszego powiatu organizowane są jasełka oraz koncerty na część Nowonarodzonej Dzieciny. Jako jedna z pierwszych do miłego spędzenia styczniowego popołudnia w klimacie muzycznych opowieści bożonarodzeniowych mieszkańców naszego powiatu zaprosiła gmina Niebylec. Już od kilku bowiem lat w hali sportowo - widowiskowej Zespołu Szkół w Niebylcu Akcja Katolicka wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Niebylcu organizują Koncert Noworoczny, podczas którego zaproszone przez Organizatorów zespoły dzielą się radością z Narodzenia Pana z tłumnie przybyłą na koncert publicznością. W roku bieżącym wśród zaproszonych gości, którzy wspólnie z prowadzącymi: Panią Agnieszką Cynar - instruktorem z Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu oraz Ks. Pawłem Smoleniem, Wikariuszem z parafii w Niebylcu gorąco oklaskiwali występy poszczególnych wykonawców, znaleźli się m.in.: Pani Maria Chuchla Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu, Pan Robert Godek Starosta Strzyżowski, Pan Mariusz Kawa Burmistrz Strzyżowa, Pan Adam Skoczylas Wójt Gminy Lubenia, Ks. dr Czesław Goraj - proboszcz niebyleckiej parafii, Pani Danuta Lęcznar Przewodnicząca Rady Gminy Niebylec, Pan Zbigniew Korab Wójt Gminy Niebylec, a jednocześnie Prezes Akcji Katolickiej, gospodyni obiektu, Dyrektor Zespołu Szkół w Niebylcu Pani Iwona Flisiak, a także radni gminni, sołtysi oraz rodziny i znajomi występujących artystów.

Tradycyjnie już Koncert Noworoczny w Niebylcu otworzyła intrada świąteczna w wykonaniu Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Pana Janusza Raka. Obchodząca w tym roku jubileusz 70 - lecia działalności wywodzi się z parafialnej orkiestry założonej z inicjatywy ówczesnego proboszcza niebyleckiego, Ks. Franciszka Murasa. Jej pierwszym kapelmistrzem, pod batutą którego w kościele parafialnym w Niebylcu w Boże Narodzenie 1946 r. odbył się ich pierwszy koncert, był Pan W. Radecki. Obecnie, wpisana w rejestr Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Rzeszowie, orkiestra działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu. W swoim repertuarze posiada muzykę marszową, kościelną i koncertową. Podczas Koncertu Noworocznego niebyleccy muzycy, w tym uczniowie i absolwenci szkół muzycznych I i II stopnia w Rzeszowie i Strzyżowie zaprezentowali się w trzech kolędach: „Północ już była", „Oj Maluśki, Maluśki" i „Bóg się rodzi".

Tuż po niej na scenie pojawiły się dwie dziecięce grupy „Promyczków", działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu pod opieką Pani Agnieszki Cynar. Młodzi artyści w wieku 4 - 9 lat na niedzielny wieczór przygotowali barwny, kilkunastominutowy program słowno - taneczno - muzyczny. Zarówno młodsze, debiutujące na scenie, jak i starsze dzieci swoją dziecięcą beztroską i radością podbiły serca publiczności, która nagrodziła je gromkimi brawami. Widzowie wprost nie mogli oderwać wzroku od biało - czerwonych postaci wirujących na parkiecie w baletkach i jeżdżących z niebywałą pewnością i gracją na rolkach.

W kolejnej odsłonie tegorocznego Koncertu Noworocznego zaprezentował się chór Ochotniczej Straży Pożarnej z towarzyszeniem Zespołu Estradowego „Pasjonaci" z Lubeni. Założony w 2001 r. przez Panów: Krzysztofa Kotowicza, ówczesnego komendanta Straży Pożarnej oraz dyrygenta Bogusława Barana zespół strażacki liczył początkowo ok. 25 osób. W 2006 roku chór wzbogacił się o głosy damskie, a pięć lat później o 10 instrumentalistów tworzących zespół „Pasjonaci" prowadzony przez Pana Sławomira Maternę. W wykonaniu lubeńskich muzyków niebylecka publiczność usłyszała kolędy: „Przybieżeli do Betlejem", „Jezusa Narodzonego", „Lulajże Jezuniu", „Gore Gwiazda", „Zaśpiewajmy kolędę" i „Złota Jerozolima".

„Nad Betlejem", „Narodził się Jezus", „Cicha noc" i „Zaśpiewam Jezuskowi" to z kolei kolędy zaprezentowane podczas koncertu przez chór „Benedictus" z Czudca. Powstały w 2003 r. z inicjatywy nowo mianowanego proboszcza czudeckiego Ks. Antoniego Kocoła i pod batutą Pana Andrzeja Szypuły chór kontynuuje tradycje chóru działającego przy czudeckiej parafii w latach 40. i 50. XX wieku. Ten uświetniający wiele uroczystości w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, Królowej Różańca Świętego w Czudcu reaktywowany chór od 2007 r. prężnie działa pod batutą Pana Szymona Steca.

Następnie ze swoim noworocznym repertuarem zaprezentował się Kwintet instrumentów dętych blaszanych, który tworzą uczniowie Szkoły Muzycznej Nr 1 w Rzeszowie. W skład grupy prowadzonej przez Pana Janusza Szczęcha wchodzą: Maja Skoczylas - waltornia, Jakub Cynar - trąbka pierwsza, Jarosław Szajna - trąbka druga, Krzysztof Rakoczy - puzon i Radosław Pilecki - tuba. W ich wykonaniu uczestnicy koncertu usłyszeli kolędy: „Wśród nocnej ciszy", „Gdy się Chrystus rodzi", „Do szopy, hej pasterze", „Anioł pasterzom mówił", „W żłobie leży" i „Nowy rok bieży".

Jako ostatnia podczas tegorocznej imprezy wystąpiła uczennica Zespołu Szkół w Niebylcu, Jagoda Gruba w towarzystwie lokalnych muzyków w składzie: Pan Janusz Rak - saksofon tenorowy, Pan Bogdan Cynar - saksofon  altowy i Pan Wojciech Knaś - instrument klawiszowy. Najpierw młoda solistka zaśpiewała kolędę „Gdy Dziecina", a na koniec wspólnie z widownią pastorałkę „Znak pokoju".

Trwający blisko dwie godziny Koncert Noworoczny był nie tylko wyśmienitą okazją do spędzenia miłego popołudnia przy wtórze lubianych i mniej znanych polskich kolęd i pastorałek, ale także wysłuchania słowa Bożego i „zatrzymania się", o które tak gorąco apelował Papież Franciszek, o czym w swoich rozważaniach przypomniał nam Ks. Paweł Smoleń. Wikariusz, podążając za pedagogiczną myślą Ojca Świętego, zwrócił uwagę na wartości, które zostały złożone obok nas, w naszych bliskich i na naszych rękach. A my w natłoku dnia codziennego powinniśmy znaleźć czas, aby przemyśleć swoje życie i wartości, które zostały nam dane. Warto więc rozwijać nie tylko talenty naszych dzieci i podopiecznych, ale także samemu szukać swojej pasji w życiu i odkrywać, ile piękna w nasze życie wnosi sam Bóg. Pozwólmy się naszemu sercu wzruszyć.

I taką wewnętrzną radość przynosi nam m.in. wspólne noworoczne śpiewanie i uczestnictwo w jasełkach i koncertach organizowanych na chwałę Bożą. W roku bieżącym cykl styczniowych imprez kolędowych w powiecie zapoczątkowała gmina Czudec, na terenie której 3 stycznia 2016 r. w Pstrągowej pod patronatem Starosty Strzyżowskiego zorganizowany został VIII Koncert Bożonarodzeniowy „Bóg się rodzi". (Filmowo - fotograficzna relacja z koncertu pod linkiem http://www.strzyzowski.pl/aktualnosci/art,1967). W Czudcu w Parafialnym Domu Kultury 31 stycznia br. planowany jest jeszcze Przegląd Kolęd i Pastorałek.

Agnieszka Zielińska. Starostwo Powiatowe w Strzyżowie

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Niebylec, dnia 16-11-2018 Zaproszenie! Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu, zaprasza na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
.Zaproszenie  na spotkanie poetyckie ph.  PAMIĘTAMY

Niebylec, dnia 06-11-2018 XV Festiwal Piosenki Różnej.   „GDY ŚPIEWAM, SKĄD JESTEM?” Już po raz 25 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu 25 października…

Oglądaj cały artykuł
XV Festiwal Piosenki Różnej

Niebylec, dnia 06-11-2018 Zaproszenie! Wójt Gminy oraz  Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu, zapraszają na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
.Zaproszenie na Koncert Patriotyczny

Niebylec, dnia 06-11-2018 Zaproszenie! Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu, zaprasza na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
.Zaproszenie na występ teatralny

Niebylec, dnia 26-10-2018 Zaproszenie!   Na II ogólnopolski konkurs literacki "Śladami przodków"        Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
.II ogólnopolski konkurs literacki

Niebylec, dnia 11-10-2018 Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu  zaprasza do....  

Oglądaj cały artykuł
GLS sezon 2018 - 2019 r.

Niebylec, dnia 26-09-2018 Spotkanie z Jesienią.   Prawdziwie jesienna aura towarzyszyła imprezie plenerowej zorganizowanej z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Mimo, że termometr…

Oglądaj cały artykuł
Spotkanie z Jesienią

Niebylec, dnia  19-09-2018 r Informacja! Zbiórka uczestników Biegu Niepodległościowego odbędzie się przed budynkiem GOK w Niebylcu w dniu 23 września 2018 r. godz 16 00.

Oglądaj cały artykuł
Informacja  dot Biegu Niepodległościowego

Niebylec, dnia 18-09-2018 Zaproszenie!  Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu, zaprasza na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
.Zaproszenie na przygodę z badmintonem

Niebylec, dnia  15-09-2018 r Informacja! W związku z organizacją Biegu Niepodległościowego na wyznaczonej trasie z parkingu przy GOK Niebylec w kierunku Jawornika do Gwoździanki na plac…

Oglądaj cały artykuł
Informacja - bieg niepodległościowy

GOK Niebylec tel 17 277 30 30