Odwiedza nas 42 gości oraz 0 użytkowników.

KONCERT NOWOROCZNY W NIEBYLCU 2016

Niebylec, dnia 21-01-2016

Koncert Noworoczny w Niebylcu

 

10 stycznia 2016 r. w Zespole Szkół w Niebylcu odbył się Koncert Noworoczny, podczas którego licznie zgromadzona publiczność miała okazję usłyszeć najpiękniejsze polskie kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne w wykonaniu zaproszonych solistów i zespołów. W świątecznym repertuarze wystąpili: zespół dziecięcy „Promyczki" z Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu, chór „Benedictus" z Czudca, „Pasjonaci" i chór OSP z Lubeni, Kwintet z Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie oraz uczennica Zespołu Szkół w Niebylcu z towarzyszeniem lokalnych muzyków. Organizatorem koncertu była Akcja Katolicka i Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu. 

Początkiem każdego roku w każdej z gmin naszego powiatu organizowane są jasełka oraz koncerty na część Nowonarodzonej Dzieciny. Jako jedna z pierwszych do miłego spędzenia styczniowego popołudnia w klimacie muzycznych opowieści bożonarodzeniowych mieszkańców naszego powiatu zaprosiła gmina Niebylec. Już od kilku bowiem lat w hali sportowo - widowiskowej Zespołu Szkół w Niebylcu Akcja Katolicka wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Niebylcu organizują Koncert Noworoczny, podczas którego zaproszone przez Organizatorów zespoły dzielą się radością z Narodzenia Pana z tłumnie przybyłą na koncert publicznością. W roku bieżącym wśród zaproszonych gości, którzy wspólnie z prowadzącymi: Panią Agnieszką Cynar - instruktorem z Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu oraz Ks. Pawłem Smoleniem, Wikariuszem z parafii w Niebylcu gorąco oklaskiwali występy poszczególnych wykonawców, znaleźli się m.in.: Pani Maria Chuchla Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu, Pan Robert Godek Starosta Strzyżowski, Pan Mariusz Kawa Burmistrz Strzyżowa, Pan Adam Skoczylas Wójt Gminy Lubenia, Ks. dr Czesław Goraj - proboszcz niebyleckiej parafii, Pani Danuta Lęcznar Przewodnicząca Rady Gminy Niebylec, Pan Zbigniew Korab Wójt Gminy Niebylec, a jednocześnie Prezes Akcji Katolickiej, gospodyni obiektu, Dyrektor Zespołu Szkół w Niebylcu Pani Iwona Flisiak, a także radni gminni, sołtysi oraz rodziny i znajomi występujących artystów.

Tradycyjnie już Koncert Noworoczny w Niebylcu otworzyła intrada świąteczna w wykonaniu Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Pana Janusza Raka. Obchodząca w tym roku jubileusz 70 - lecia działalności wywodzi się z parafialnej orkiestry założonej z inicjatywy ówczesnego proboszcza niebyleckiego, Ks. Franciszka Murasa. Jej pierwszym kapelmistrzem, pod batutą którego w kościele parafialnym w Niebylcu w Boże Narodzenie 1946 r. odbył się ich pierwszy koncert, był Pan W. Radecki. Obecnie, wpisana w rejestr Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Rzeszowie, orkiestra działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu. W swoim repertuarze posiada muzykę marszową, kościelną i koncertową. Podczas Koncertu Noworocznego niebyleccy muzycy, w tym uczniowie i absolwenci szkół muzycznych I i II stopnia w Rzeszowie i Strzyżowie zaprezentowali się w trzech kolędach: „Północ już była", „Oj Maluśki, Maluśki" i „Bóg się rodzi".

Tuż po niej na scenie pojawiły się dwie dziecięce grupy „Promyczków", działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu pod opieką Pani Agnieszki Cynar. Młodzi artyści w wieku 4 - 9 lat na niedzielny wieczór przygotowali barwny, kilkunastominutowy program słowno - taneczno - muzyczny. Zarówno młodsze, debiutujące na scenie, jak i starsze dzieci swoją dziecięcą beztroską i radością podbiły serca publiczności, która nagrodziła je gromkimi brawami. Widzowie wprost nie mogli oderwać wzroku od biało - czerwonych postaci wirujących na parkiecie w baletkach i jeżdżących z niebywałą pewnością i gracją na rolkach.

W kolejnej odsłonie tegorocznego Koncertu Noworocznego zaprezentował się chór Ochotniczej Straży Pożarnej z towarzyszeniem Zespołu Estradowego „Pasjonaci" z Lubeni. Założony w 2001 r. przez Panów: Krzysztofa Kotowicza, ówczesnego komendanta Straży Pożarnej oraz dyrygenta Bogusława Barana zespół strażacki liczył początkowo ok. 25 osób. W 2006 roku chór wzbogacił się o głosy damskie, a pięć lat później o 10 instrumentalistów tworzących zespół „Pasjonaci" prowadzony przez Pana Sławomira Maternę. W wykonaniu lubeńskich muzyków niebylecka publiczność usłyszała kolędy: „Przybieżeli do Betlejem", „Jezusa Narodzonego", „Lulajże Jezuniu", „Gore Gwiazda", „Zaśpiewajmy kolędę" i „Złota Jerozolima".

„Nad Betlejem", „Narodził się Jezus", „Cicha noc" i „Zaśpiewam Jezuskowi" to z kolei kolędy zaprezentowane podczas koncertu przez chór „Benedictus" z Czudca. Powstały w 2003 r. z inicjatywy nowo mianowanego proboszcza czudeckiego Ks. Antoniego Kocoła i pod batutą Pana Andrzeja Szypuły chór kontynuuje tradycje chóru działającego przy czudeckiej parafii w latach 40. i 50. XX wieku. Ten uświetniający wiele uroczystości w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, Królowej Różańca Świętego w Czudcu reaktywowany chór od 2007 r. prężnie działa pod batutą Pana Szymona Steca.

Następnie ze swoim noworocznym repertuarem zaprezentował się Kwintet instrumentów dętych blaszanych, który tworzą uczniowie Szkoły Muzycznej Nr 1 w Rzeszowie. W skład grupy prowadzonej przez Pana Janusza Szczęcha wchodzą: Maja Skoczylas - waltornia, Jakub Cynar - trąbka pierwsza, Jarosław Szajna - trąbka druga, Krzysztof Rakoczy - puzon i Radosław Pilecki - tuba. W ich wykonaniu uczestnicy koncertu usłyszeli kolędy: „Wśród nocnej ciszy", „Gdy się Chrystus rodzi", „Do szopy, hej pasterze", „Anioł pasterzom mówił", „W żłobie leży" i „Nowy rok bieży".

Jako ostatnia podczas tegorocznej imprezy wystąpiła uczennica Zespołu Szkół w Niebylcu, Jagoda Gruba w towarzystwie lokalnych muzyków w składzie: Pan Janusz Rak - saksofon tenorowy, Pan Bogdan Cynar - saksofon  altowy i Pan Wojciech Knaś - instrument klawiszowy. Najpierw młoda solistka zaśpiewała kolędę „Gdy Dziecina", a na koniec wspólnie z widownią pastorałkę „Znak pokoju".

Trwający blisko dwie godziny Koncert Noworoczny był nie tylko wyśmienitą okazją do spędzenia miłego popołudnia przy wtórze lubianych i mniej znanych polskich kolęd i pastorałek, ale także wysłuchania słowa Bożego i „zatrzymania się", o które tak gorąco apelował Papież Franciszek, o czym w swoich rozważaniach przypomniał nam Ks. Paweł Smoleń. Wikariusz, podążając za pedagogiczną myślą Ojca Świętego, zwrócił uwagę na wartości, które zostały złożone obok nas, w naszych bliskich i na naszych rękach. A my w natłoku dnia codziennego powinniśmy znaleźć czas, aby przemyśleć swoje życie i wartości, które zostały nam dane. Warto więc rozwijać nie tylko talenty naszych dzieci i podopiecznych, ale także samemu szukać swojej pasji w życiu i odkrywać, ile piękna w nasze życie wnosi sam Bóg. Pozwólmy się naszemu sercu wzruszyć.

I taką wewnętrzną radość przynosi nam m.in. wspólne noworoczne śpiewanie i uczestnictwo w jasełkach i koncertach organizowanych na chwałę Bożą. W roku bieżącym cykl styczniowych imprez kolędowych w powiecie zapoczątkowała gmina Czudec, na terenie której 3 stycznia 2016 r. w Pstrągowej pod patronatem Starosty Strzyżowskiego zorganizowany został VIII Koncert Bożonarodzeniowy „Bóg się rodzi". (Filmowo - fotograficzna relacja z koncertu pod linkiem http://www.strzyzowski.pl/aktualnosci/art,1967). W Czudcu w Parafialnym Domu Kultury 31 stycznia br. planowany jest jeszcze Przegląd Kolęd i Pastorałek.

Agnieszka Zielińska. Starostwo Powiatowe w Strzyżowie

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Niebylec, dnia 11-08-2018 Podkarpackie Święto Malinowe - Połomia 2018 rok.   W niedzielę 29 lipca w Połomi odbyła się kolejna edycja Podkarpackiego Święta Malin. Impreza…

Oglądaj cały artykuł
Podkarpackie Święto Malinowe - Połomia 2018 rok

Niebylec, dnia 02-08-2018 r.   Zaproszenie!  Gminny Ośrodek Kultury zaprasza na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
Zaproszenie na Turniej Tenisa Ziemnego w Deblu

Niebylec, dnia 01-08-2018 r.   Zaproszenie!  Wójt Gminy Niebylec Gminny Ośrodek Kultury, Parafia Rzymsko-Katolicka, Sołectwo Małówki. zapraszają na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
Zaproszenie na Dożynki Gminne

Niebylec, dnia 01-08-2018 r.   Zaproszenie!  Gminny Ośrodek Kultury zaprasza na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
Zaproszenie na Wakacyjny Turniej Piłki Siatkowej Plażowej

Niebylec, dnia 14-07-2018 Piknik Wolności i Solidarności pn. "Solidarność dla Niepodległej".   Piknik Wolności i Solidarności pn. "Solidarność dla Niepodległej" odbył się 7 lipca 2018…

Oglądaj cały artykuł
DNI MIASTA I POWIATU ŁAPiknik Wolności i Solidarności pn.

Niebylec, dnia 24-07-2018 r.   Zaproszenie!  Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu, zaprasza na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
Zaproszenie na Podkarpackie Święto Malinowe

Niebylec, dnia 17-07-2018 Dni Gminy Niebylec 2018.   Święto gminy, organizowane rokrocznie przez wójta gminy Niebylec oraz Gminny Ośrodek Kultury, rozpoczęło się w piątek 29…

Oglądaj cały artykuł
Dni Gminy Niebylec 2018

Niebylec, dnia 17-07-2018 DNI MIASTA I POWIATU ŁAŃCUCKIEGOŻAKINADA 2018.   Na zaproszenie Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie zespół Mażoretki z Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu…

Oglądaj cały artykuł
DNI MIASTA I POWIATU ŁAŃCUCKIEGO ŻAKINADA 2018

Niebylec, dnia 14-07-2018 III Wojewódzki Przegląd Zespołów Mażoretkowych i Cheerleaderkowych"FAME" Głogów Małopolski 2018.   9 czerwca 2018 r. w Głogowie Małopolskim po raz trzeci odbył…

Oglądaj cały artykuł
III Wojewódzki Przegląd Zespołów   Mażoretkowych i Cheerleaderkowych

Niebylec, dnia 13-07-2018 XIX Podkarpacka Parada Orkiestr Dętych – Tyczyn 2018.   17 czerwca br. odbyła się kolejna edycja Podkarpackiej Parady Orkiestr Dętych wieńcząca obchody…

Oglądaj cały artykuł
XIX Podkarpacka Parada Orkiestr Dętych – Tyczyn 2018

GOK Niebylec tel 17 277 30 30